Jak wybrać wycieraczki do samochodu? – Najważniejsze parametry

Podczas jazdy samochodem widoczność to jedna z najważniejszych kwestii. W dużym stopniu odpowiada za nią stan przedniej szyby – jeśli jest ona mokra widać znacznie gorzej. Za jej utrzymanie w odpowiednim stanie podczas deszczu odpowiedzialne są wycieraczki. Powinniśmy zadbać o ich stan i w razie potrzeby je wymienić. W jaki sposób najlepiej postawić diagnozę?

Sprawdzenie stanu wycieraczek

Wycieraczki do samochodu - jak wybrać?
Wycieraczki do samochodu – jak wybrać?

Nie musimy być ekspertem, aby to zrobić. Wystarczy tylko dokładnie przyjrzeć się w jaki sposób pracują nasze wycieraczki. Jeśli zauważymy, że nie zbierają one wody lub pozostawiają smugi powinniśmy zdecydować się na wymianę. Warto, jednak zwrócić uwagę w jakich miejscach są one pozostawiane, ponieważ jeśli nie jest to w polu widzenia raczej nie musimy się tym przejmować. Jeżeli natomiast pojawiają się one przed naszymi oczami wymiana piór jest jak najbardziej konieczna. Wymiana zalecana jest również w przypadku, gdy zobaczymy smugi na całej szerokości powierzchni, która jest do wytarcia. Innym powodem do wymiany piór na nowe jest ich głośna praca – w przypadku, gdy słyszymy skrzypienie lub piszczenie podczas ścierania powinniśmy jak najszybciej udać się do sklepu. Ostatni powód do wymiany piór wycieraczek na nowe to odrywanie się gumowej części od stelaża. W takim stanie nie jest w stanie wycierać szyby i w tym wypadku zakup nowych to konieczność.

Zużyte pióra wycieraczek – skutki

Zwróćmy uwagę również na skutki używania zużytych piór wycieraczek. Pierwszy z nich to oczywiście porysowana szyba, jeśli pióra są zużyte trudno utrzymać szybę w dobrym stanie. Ponadto nie wymieniając ich na czas po prostu nasza widoczność będzie mocno ograniczona. Dlatego właśnie zaraz po zdiagnozowaniu stanu powinniśmy wybrać się do sklepu, aby zakupić nowe pióra. Profesjonalny sklep będzie posiadał katalog, dzięki któremu dobierzemy pióra pod konkretny model samochodu. Przy wyborze sprawdzajmy wymiary, ponieważ zazwyczaj lewa wycieraczka jest dłuższa od prawej. Zawsze sprawdzajmy mocowania. Producent powinien dać specjalne adaptery, które umożliwią montaż.

Rodzaje piór wycieraczek

Jakie wycieraczki wybrać? Jakie wycieraczki kupić?
Jakie wycieraczki wybrać? Jakie wycieraczki kupić?

Zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje wycieraczek – są one ze stelażem lub bez. Metalowy stelaż odpowiedzialny jest za dociskanie całej konstrukcji do szyby, dzięki czemu zbierana jest z niej woda. Wycieraczki bez stelażu to w zasadzie jedna zintegrowana część i jest wykonana z gumowych elementów. Jak to wygląda cenowo? Pióra bez stelażu to koszt ok. 100 zł, jednak są one lepsze, ponieważ bardziej przylegają do szyby, dzięki czemu efektywniej zbierają wodę z szyby, a także znacznie ciszej pracują. Te ze stelażem na pewno będą nieco tańsze, jednak nie mogą pochwalić się tak dobrymi parametrami. Jednak zadajmy sobie pytanie czy na wycieraczkach warto oszczędzać, jeśli odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *