Jaki akumulator wybrać do osobówki?

Czasami przychodzi taki moment, gdy nasz samochód ma problemy z rozruchem szczególnie przy niskich temperaturach. Jedną z takich przyczyn może być po prostu słaby akumulator i być może jest to czas na jego wymianę. Jak wybrać nowy akumulator i czym kierować się przy wyborze? Na wstępie warto powiedzieć, że zawsze, bez wyjątku powinniśmy decydować się na taki akumulator jaki zaleca producent w instrukcji samochodu – zapewni nam to najlepsze parametry oraz bezpieczeństwo w pracy silnika. Jeśli mamy wybierać akumulator to jaki?

Rodzaj akumulatora

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Na rynku znajdziemy akumulatory żelowe, które najbardziej nadają się na długotrwałe zastosowanie, jednak kompletnie nie sprawdzą się jako akumulatory rozruchowe. Kolejny typ to akumulatory z płynnym elektrolitem. Idealny typ akumulatora do starszych samochodów szczególnie w przypadku, gdy jeździmy na dłuższe trasy. Co więcej znajdują one także zastosowanie z w pojazdach z systemem start-stop. Ostatni typ to akumulatory AGM. Nadają się do pojazdów z napędem hybrydowych oraz do takich, które są narażone na wysoką eksploatację, np. karetki pogotowia.

Za duża lub za mała pojemność – tak czy nie?

Kolejny bardzo ważny parametr przy wyborze akumulatora to jego wymiary. Jest to logiczne, ponieważ jeśli będzie on większy niż przeznaczone na niego miejsce po prostu się nie zmieści – to samo w przypadku, gdy będzie za mały. Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na pojemność akumulatora. Jest to ilość energii dostarczonej przez akumulator do kompletnego rozładowania w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Za każdym razem pojemność powinna być taka sama jaką zaleca producent danego samochodu. Jeśli zdecydujemy się na akumulator o większej pojemności możemy mieć problemy z jego doładowaniem co będzie bardzo niekorzystne dla całego silnika. Z kolei kupując akumulator o mniejszej pojemności niż zaleca producent prawdopodobnie będziemy mieć problemy z odpaleniem samochodu. Jak widać zatem nie warto eksperymentować z pojemnością akumulatora, ponieważ możemy zaszkodzić nie tylko sobie, ale również naszej jednostce napędowej.

Prąd rozruchowy – co to takiego?

Jednym z parametrów każdego akumulatora jest prąd rozruchowy, czyli natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Warto wybierać akumulatory z większym prądem rozruchowym, ponieważ wtedy jest w stanie dostarczyć on więcej energii do rozrusznika w krótkim czasie. Ma to znaczenie szczególnie zimą, przy niskich temperaturach kiedy przez zgęstniał olej w silniku rozruch silnika jest znacznie utrudniony.

Jeśli akumulator będzie dobrany niewłaściwie możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika nawet latem lub po prostu szybciej się zużyje. W przypadku, gdy nie wiemy jaki akumulator wybrać warto zapytać o to producenta lub skorzystać z pomocy stron Internetowych, na których często dostępna jest wyszukiwarka akumulatorów pod konkretny model samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *