Oznaczenia opon – o czym nam mówią?

Posiadając samochód osobowy musimy dbać i kontrolować na bieżąco wiele istotnych kwestii. Jedne z nich odpowiadają za stan techniczny naszego pojazdu, a inne bezpośrednio za nasze własne bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że jednym z najważniejszych elementów są opony. Jako jedyne dotykają drogi podczas jazdy. Dlatego właśnie tak ważny jest stan ogumienia w pojeździe. Wybierając opony zapewne wielu z nas zastanawiało się o czym mówią nam wszystkie oznaczenia. Jest ich sporo, jednak wcale nie są aż tak bardzo skomplikowane.

Rozmiar opon

Pierwszym i najważniejszym parametrem jest rozmiar. To właśnie on zagwarantuje nam to czy wybrana przez nas opona zmieści się na posiadaną felgę. Pomoże nam również uniknąć sytuacji w serwisie, w której nie będzie ona po prostu możliwa do założenia. Przykładowe oznaczenie rozmiaru na każdej z opon prezentuje się w następujący sposób: ”205/55 R16”. O czym nam to mówi? Pierwszy z parametrów mówi nam o szerokości opony w milimetrach. Drugi z nich to wysokość podawana również w milimetrach. A ostatni, czyli R16 to po prostu średnica opony w calach. Jest to najważniejszy parametr, gdyż decyduje o tym czy dana opona zmieści się na naszą felgę.

Indeksy prędkości i nośności

Przejdźmy teraz do kolejnego oznaczenia, czyli indeksu nośności opony i indeksu prędkości. Najprościej mówiąc jest to oznaczenie, w którym cztery opony muszą udźwignąć tyle ile wpisane jest w dowodzie jako dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Co z kolei oznacza indeks prędkości? Po pierwsze powinien on być większy lub równy temu co jest maksymalną wartością na prędkościomierzu w naszym pojeździe. Indeks prędkości to najczęściej dwie cyfry i jedna litera – np. 89H. Jak widać za wiele nam to nie mówi dlatego warto zajrzeć na stronę z oponami, aby takie wartości dokładnie odczytać.

Indeks prędkościPrędkość dopuszczalna (km/h)
Y300
W270
V240
H210
U200
T190
S180
R170
Q160

Data i miejsce produkcji

Opony – data i miejsce produkcji

Określa to dokładnie numer DOT opony. W rzeczywistości jest to numer seryjny opony, z którego jesteśmy w stanie odczytać właśnie datę produkcji. Konkretnie chodzi nam o 4 ostatnie cyfry tego numeru – dwie pierwsze z tych czterech wskazują nam tydzień produkcji, a z kolei dwie ostatnie rok produkcji. Jeśli chodzi o oznaczenie kraju produkcji opony będzie to po prostu napis np.: ”Made in France”. W przypadku, gdy na boku naszej opony znajdziemy napis ”Tubeless” oznacza to, iż jest ona bezdętkowa, jednak jak zapewne wiemy większość opon samochodowych taka jest, dlatego nie ma co zwracać na to zbyt dużej uwagi. Na każdej oponie ponadto musi zostać umieszczona informacja o maksymalnym ciśnieniu w oponie. Jednak pamiętajmy, że maksymalne w żaden sposób nie wiąże się z zalecanym. To ustalane jest indywidualnie w zależności od samochodu i podane jest najczęściej na naklejce przy wlewie paliwa czy w schowku. Jak widać na oponach znajdziemy wiele oznaczeń, które są niezwykle istotne. Niektóre z nich warunkują to czy opona w ogóle nada się do użytku w naszym samochodzie, dlatego powinniśmy zwracać na to uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *