Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy wolno, a kiedy nie?

Jak zapewne większość z nas wie nie na każdym skrzyżowaniu możemy zawrócić. O tym kiedy wolno zawracać, a kiedy nie decydują pionowe oraz poziome znaki na ulicy w tym również sygnalizacja świetlna. Po pierwsze powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie linie w obrębie skrzyżowania, na którym zamierzamy zawróć – jak wiadomo linie ciągłe będą tego zabraniać.

Znaki pionowe, a zawracanie

Jeśli zobaczymy znak nakazu jazdy w określonym kierunku również zawracanie na danym skrzyżowaniu jest niedozwolone. W przypadku, gdy sygnalizator świetlny posiada strzałkę w lewo zawracać na takim skrzyżowaniu nie wolno, z kolei, jeśli strzałka namalowana jest na asfalcie to na tym skrzyżowaniu jak najbardziej jest możliwość zawracania. Skupmy się teraz na samym znakach pionowych. Bezwzględny zakaz zawracania obowiązuje wtedy, gdy zobaczymy znak (B-23), czyli ”zakaz zawracania”. Warto wiedzieć, że obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania. Ponadto może dojść do sytuacji kiedy znak zakazu zawracania ustawiony będzie kilka znaków przed skrzyżowaniem, a zaraz przed nim może zostać anulowany przez znak (B-24), czyli koniec zakazu zawracania – oznacza to, że po minięciu takiego znaku zawracanie na skrzyżowaniu jest możliwe.

Znak zakazu skrętu w lewo

W przypadku, gdy zobaczymy znak ”zakaz skrętu w lewo” zawracanie również jest zabronione. Pamiętajmy jednak, że nie obowiązuje on przed skrzyżowaniem, a jedynie na najbliższym skrzyżowaniu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawiony jest w okolicach skrzyżowania i znajduje się droga, w którą można by skręcić.

Niebieskie tabliczki informacyjne

Skupmy się teraz na niebieskich tabliczkach informacyjnych (F-10 i F-11). Jeśli pozwalają one na skręt w lewo z lewego skrajnego pasa to na takim skrzyżowaniu i z tego pasa jak najbardziej wolno zawracać. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy na takim skrzyżowaniu występuje znak ”zakaz zawracania” – wtedy zawracać nie wolno. Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju nakazy, czyli: nakaz jazdy w lewo, nakaz jazdy w prawo i nakaz jazdy na wprost – one również zabraniają zawracania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *