Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Jak wiadomo od pewnego czasu podczas kontroli policji nie musimy posiadać czy sobie dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu ani polisy OC. Taka sytuacja często doprowadza do zgubienia tych dokumentów, a kierowcy orientują się o tym zbyt późno. Co zatem zrobić, gdy zgubimy nasz dowód rejestracyjny?

Zgubiony dowód – co teraz?

Przede wszystkim musimy zgłosić ten fakt w odpowiednim wydziale komunikacji, a następnie złożyć wniosek o powtórne wydanie dowodu rejestracyjnego. W tym celu niezbędna nam będzie karta pojazdu oraz zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów. Ponadto musimy udokumentować, że nasz pojazd posiada ważne badanie techniczne. Nie możemy zapomnieć także o zabraniu tablic rejestracyjnych naszego samochodu oraz dowodu osobistego. Wiele osób zastanawia się na pewno czy ponowne wydanie dowodu rejestracyjnego jest darmowe. Niestety tak samo jak za wydanie jego po raz pierwszy tak i za drugim razem musimy uiścić opłatę – wynosi ona 54 zł za sam dokument oraz dodatkowa opłata ewidencyjna w wysokości 0.50 zł. Opłaty należy dokonać już podczas składania dokumentów. Nowy dowód rejestracyjny powinniśmy otrzymać w ciągu 30 dni od momentu złożenia wszystkich dokumentów.

Jazda bez dowodu – tak czy nie?

Jak już wcześniej wspominałem posiada dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas kontroli policji nie jest konieczne, jednak gdy zostanie on zgubiony taki fakt od razu widnieje w systemie przez co policja wie, że w ogóle nie posiadamy takiego dokumentu. Co zrobić w takiej sytuacji? Powinniśmy udać się do urzędu, aby tam wydano nam czasowe pozwolenie na użytkowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego. Pamiętajmy, że w tym przypadku zostanie również pobrana od nas opłata. Kiedy tak naprawdę niezwłocznie potrzebny jest nam dowód rejestracyjny? Są to dwie sytuacje. Pierwsza z nich to coroczne badanie techniczne. Wtedy wymagana jest od nas papierowa wersja tego dokumentu, aby diagnosta mógł wpisać, że pojazd przeszedł takie badanie oraz datę następnego. Druga sytuacja to wyjazd za granicę. O ile w naszym kraju możemy poruszać się bez posiadania dowodu rejestracyjnego przy sobie o tyle za granicą jest to nasz obowiązek, ponieważ tamtejsza policja nie ma wglądu do tego czy mamy wykupioną polisę OC oraz czy posiadamy dowód rejestracyjny.

Potwierdzenie wykupienia OC

Jak wiadomo bardzo wielu kierowców wraz z dowodem posiada potwierdzenie wykupienia polisy OC. Co prawda nie jest ono obowiązkowe, jednak zdarzają się sytuacje, gdy w trakcie kontroli policji nie widniejemy w systemie. Wtedy właśnie przyda nam się takie zaświadczenie, a my unikniemy problemów. Gdy policjant nie ma informacji o wykupieniu OC ma prawo zatrzymać nasz pojazd do czasu wyjaśnienia sprawy. W sytuacji, gdy zgubimy takie zaświadczenie wraz z dowodem możemy udać się do ubezpieczalni o powtórne wydanie certyfikatu lub sami je wydrukować, jeśli dokumenty otrzymaliśmy na maila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?”