Rejestracja samochodu krok po kroku

Za każdym razem po zakupie samochodu musimy go zarejestrować. Dotyczy to auta nowego, używanego, z zagranicy oraz kraju. Jednym słowem każdy samochód musi zostać zarejestrowany. Wielu z nas wydaje się, że wystarczy jedynie przygotować odpowiednie dokumenty, udać się do odpowiedniego urzędu i po jakimś czasie wyjść z upragnionym potwierdzeniem rejestracji. Jednak to nie zawsze tak wygląda. Wystarczy, że brakuje nam jednego dokumentu i niestety nic nie załatwimy, a czas spędzony w urzędzie możemy uznać za stracony.

Ile kosztuje rejestracja?

Zatem w pierwszej kolejności udajemy się do wydziału komunikacji. Na początku warto dodać, że nie musimy robić tego osobiście, bo jest możliwość, iż dokona tego w naszym imieniu inna osoba, jednak będzie ona potrzebowała od nas pełnomocnictwa. Pamiętajmy, że ma tutaj znaczenie również pokrewieństwo, gdyż jeśli w naszym imieniu uda się nasz małżonek, brat lub siostra nie będzie wiązało się to z opłatą. W przypadku, gdy będzie to ktoś inny mamy obowiązek uiścić opłatę w wysokości 17 zł. Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji pojazdu? W przypadku pojazdu nowego z Polski musimy mieć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (do wglądu), dowód własności pojazdu, którym w takim przypadku najczęściej jest faktura VAT, karta pojazdu – jeśli została wydana, wyciąg ze świadectwa homologacji. Całkowity koszt rejestracji to 180,50 zł. Jak to jest w przypadku używanego pojazdu z kraju? Koszt rejestracji jest dokładnie taki sam, a dokumenty jakie musimy posiadać to:

  • wniosek o rejestrację,
  • dowód potwierdzający własność, czyli np. umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny, zamiany, umowa dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności,
  • dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym,
  • karta pojazdu, jeśli została wydana,
  • stare tablice rejestracyjne,
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela (do wglądu).

Samochód używany z zagranicy

W przypadku samochodu używanego z zagranicy dokumenty jakie musimy posiadać to: umowa kupna-sprzedaży, w przypadku zakupu przez pośrednika – umowę zakupu w Polsce, dowód rejestracyjny auta, potwierdzenie opłacenia akcyzy, potwierdzenie badania technicznego pojazdu, tablice rejestracyjne i dowód tożsamości. Koszt takiej rejestracji to 256 zł.

Ważne kwestie

Pamiętajmy o tym, iż jeśli będziemy posiadać wszystkie potrzebne dokumenty to podczas wizyty w urzędzie otrzymamy tzw. miękki dowód i jest on ważny przez 30 dni. Jednak w czasie od 1 do 3 tygodni od jego otrzymania możemy wymienić go na standardowy dowód rejestracyjny. Wygląda to tak samo w przypadku samochodów nowych jak i używanych. Nie możemy również zapomnieć, że najlepiej zaraz po wizycie w urzędzie powinniśmy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak widać sam proces rejestracji pojazdu nie jest skomplikowany, jednak zawsze należy upewnić się czy posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *