Parkowanie w strefie zamieszkania – kiedy wolno, a kiedy nie?

Każdy kto na co dzień prowadzi samochód na pewno zwrócił uwagę na to, że istnieje coś takiego jak strefa zamieszkania. Warto wiedzieć, że panują w niej nieco inne zasady niż na pozostałych drogach. A jak to jest z parkowaniem?

Inne przepisy w strefie zamieszkania

Zacznijmy od tego, że w miejscach tej strefy bezwzględne pierwszeństwo mają piesi przez co obowiązuje tam ograniczenie do 20 km/h. Jeśli potrącimy tam pieszego prawie w każdej sytuacji będzie to nasza wina. Jak to jest z tym parkowaniem? Przepisy nie są zbyt skomplikowane, ponieważ określone są jasno i wyraźnie mówią o tym, iż w strefie zamieszkania możemy parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

Parkowanie tylko w odpowiednich miejscach

Co za tym idzie nie możemy pozwolić sobie na postój w innym niż wyznaczonym do tego miejscu, ponieważ może skończyć się to mandatem. I nie ma tutaj żadnych odstępstw od reguły. Na prostym przykładzie – w ruchu drogowym możemy zaparkować na chodniku tylko w przypadku, gdy zostawimy pieszym półtora metra.  W strefie zamieszkania to nie obowiązuje. Jeśli nawet zostawimy nasz pojazdy tylko częściowo na chodniku, a nie będzie to wyznaczone miejsce do parkowania możemy wówczas zostać ukarani mandatem wysokości 100 zł.

Nawet odholowanie pojazdu

Co więcej w niektórych przypadkach nasz pojazd może być nawet odholowany. Pamiętajmy również o tym, aby w strefie zamieszkania nie parkować tyłem do budynku chociażby ze względu na lecące spaliny w stronę okien. Na wielu osiedlach znajdują się tabliczki, które o tym informują. Jak widać przepisy nie są skomplikowane, a parkować w strefie zamieszkania możemy tylko w niektórych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *