Dla kogo zielone tablice rejestracyjne

Jak wiadomo każdy pojazd, który porusza się po drodze musi posiadać tablice rejestracyjne – jedną z przodu i jedną z tyłu. W naszym kraju każdy z pojazdów miał białe lub ewentualnie żółte tablice, jeśli był to zabytek. Jednak od nowego roku pojawił się nowy kolor – zielony. Co to takiego i co on oznacza? Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla właścicieli samochodów elektrycznych i wodorowych.

Tylko nowe samochody

Warto zwrócić uwagę na to, że dotyczy to samochodów tylko nowo rejestrowanych. Jeśli posiadaliśmy już tego typu samochód i był zarejestrowany przed 1 stycznia 2020 roku będziemy mieć klasyczne białe tablice. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcemy to oczywiście mamy możliwość wymiany tablic z białych na zielone. Musimy liczyć się z opłatą, która wynosi 93 zł. Dodajmy, że w przypadku wymiany na nowe tablice dowód rejestracyjny oraz naklejka na szybie pozostają bez zmian. Zielone tablice rejestracyjne mają w sobie pewną różnicę. Chodzi tutaj o obwódkę znaku legalizacyjnego, a konkretniej o to, że w autach elektrycznych ta obwódka będzie koloru czerwonego, natomiast w przypadku pojazdów wodorowych będzie ona żółta. Dodajmy, że wszystkie hybrydy typu plug-in są traktowane na drogach jako klasyczne auta.

Wyrabianie zielonych tablic

Cały proces wyrobienia takich tablic jest bardzo zbliżony do tego, gdy chcemy otrzymać te klasyczne. Udajemy się do urzędu w danym mieście i składamy wszystkie niezbędne dokumenty. Następnie otrzymujemy tablice oraz tzw. miękki dowód rejestracyjny. Po upływie ok. 2 tygodni otrzymujemy już ten właściwy dowód. Z kolei w przypadku zmiany z białych tablic na zielone tablice rejestracyjne zmieniamy tylko i wyłącznie same tablice, tak więc trwa to chwilę, a co za tym idzie koszt takiej operacji jest znacznie niższy niż normalnie.

Zielone tablice rejestracyjne – po co?

Zapewne teraz wiele osób zastanawia się w jakim celu wprowadzono zielone tablice rejestracyjne i co tak właściwie dają. Zatem jaki jest tego cel? Zacznijmy od tego, że wszystko wywodzi się od ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jest w niej mowa o tym, że wszelkiego rodzaju samochody elektryczne powinny być wyposażone w tablice, które wskażą na rodzaj wykorzystywanego paliwa w danym pojeździe. Cel zastosowania takiego rozwiązania jest bardzo prosty, a mianowicie chodzi o odróżnianie tego typu samochodów na drogach.

Do tej pory pojazdy elektryczne miały specjalną naklejkę, jednak była ona słabo widoczna przez co kierowcy taksówek czy autobusów się denerwowali, gdyż pojazdy elektryczne mogą poruszać się basem dla autobusów i taksówek. Po wprowadzeniu zielonych tablic rejestracyjnych będzie to widać już z daleka. Ponadto chodzi też o kontrolę policji, gdyż taki pojazd zostanie od razu rozpoznany. Wspomnijmy również o tym, że łatwiej będzie skontrolować jakie pojazdy wjeżdżają do centrów miast, w których występują surowe ograniczenia emisyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *