Jak sprawdzić historię samochodu

Za każdym razem, gdy kupujemy używany samochód chcemy, aby jak najdłużej jeździł bez konieczności odwiedzania mechanika. Jak wiadomo w naszym kraju raczej trudno o zakup egzemplarza w dobrym stanie. Zdecydowana większość pojazdów ma za sobą powypadkową przeszłość lub cofnięte liczniki, a takie samochody nie zawsze nadają się do dalszej eksploatacji. Dlatego właśnie jeszcze przed zakupem warto postawić na sprawdzenie historii pojazdu. Wiąże się to z poniesieniem pewnych kosztów, jednak gdy nie jesteśmy pewni co do takiego rozwiązania to warto zadać sobie pytanie czy lepiej wydać przed zakupem nawet te kilkaset złotych czy po zakupie kilka tysięcy na naprawę samochodu. Odpowiedź wydaje się być prosta. Jak sprawdzić historię pojazdu? Sposobów jest kilka.

CEPIK – co to takiego?

Zacznijmy od tego najbardziej dostępnego praktycznie w każdej chwili. Mowa tu o CEPIK. Aby wejść na ten portal wpisujemy w przeglądarkę: https://historiapojazdu.gov.pl/. Aby dokonać sprawdzenia pojazdu tym sposobem na stronie głównej musimy podać numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy sprawdzić, jego numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje możemy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak nadal nie wiemy, gdzie dokładnie się znajdują przy każdym polu możemy kliknąć ”Gdzie znajdę?” i wtedy ukarze nam się zdjęcie, dzięki któremu zobaczymy gdzie dokładnie szukać tych informacji. Poprzez ten portal jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie podstawowe informacje o danym pojeździe oraz jego przebieg czy wpisy o badaniach technicznych. Co więcej jest to całkowicie darmowe.

Sprawdzenie w ASO

Warto wiedzieć, że sprawdzenie historii pojazdu jest możliwe nie tylko, dzięki CEPIK, bo tego typu usługi świadczą również producenci samochodów czy serwisy ASO. Jednak tutaj będziemy musieli już za to zapłacić – w zależności od modelu oraz marki pojazdu. Jeśli się na to zdecydujemy dany samochód zostanie sprawdzony bardzo dokładnie zaczynając od przebiegu i ewentualnych kolizji, aż po grubość lakieru, aby wykluczyć ewentualną drugą warstwę na jakimś elemencie, która może oznaczać kolizję. Zostanie sprawdzone również zawieszenie oraz odczyt błędów sterownika silnika. Na koniec otrzymujemy ze wszystkiego wydruk, który możemy sobie zachować. Jest to bardzo sprawdzona i pewna metoda, dlatego warto wydać te kilkaset złotych przed zakupem auta i z niej skorzystać.

Wyspecjalizowane firmy

Dwie poprzednie metody sprawdzenia historii pojazdu to nie wszystko. Na rynku istnieje wiele firm, które się tym zajmują. Koszt będzie większy natomiast jak najbardziej warto z tego skorzystać, aby przy zakupie po prostu nie wbić się na minę. Niektóre z firm są w stanie nawet pojechać za nas lub z nami, aby dany pojazd dokładnie obejrzeć i powiedzieć jego ewentualne mankamenty. Co więcej otrzymujemy pełny raport, na którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Warto zdecydować się na tego typu usługę, ponieważ być może, dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilka tysięcy na naprawie samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *