Auto sprowadzone z zagranicy – formalności, rejestracja

Jak wiadomo samochody sprowadzane z zagranicy to raczej większość na polskim rynku. Jeśli już zdecydujemy się na taki zakup pewnie zastanawiamy się jak zarejestrować taki pojazd. Na pewno musimy przygotować się na wizytę w wydziale komunikacji, a co za tym idzie na stos dokumentów przed oczami.

Wniosek w wydziale komunikacji

Cały proces rozpoczynamy od wypełnienia wniosku, w którym podamy wszystkie informacje dotyczące naszego pojazdu. Jeśli złożymy wszystkie dokumenty i wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie to otrzymamy tymczasowe pozwolenie na 30 dni wraz z tablicami i nalepką kontrolną. Po otrzymaniu takiego pozwolenia niezbędne będzie wykupienie polisy OC, aby móc legalnie poruszać się po drogach – należy zrobić to w ten sam dzień. Jaki jest koszt takiego zabiegu? Jeśli zdecydujemy się na standardowe tablice rejestracyjne będzie to 256 zł. Z kolei w przypadku, gdy będziemy chcieli zaprojektować własne wyniesie nas to 1176 zł – z czego 1000 zł to same indywidualne tablice. Jakie dokładnie dokumenty będą nam potrzebne? Są to:

  • wniosek o rejestrację samochodu,
  • dowód własności samochodu np. faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód odprawy celnej (jeśli samochód został kupiony poza Unią Europejską),
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  • tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym wykonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

Jeśli kupujemy samochód w komisie to bardzo często sprzedający informują nas o tym, że wszystkie opłaty zostały już dokonane. Owszem, jednak pamiętajmy, że mówimy tu o akcyzie czy tłumaczeniu dokumentów, a nie o opłatach w wydziale komunikacji. Zwróćmy uwagę, że to zazwyczaj po naszej stronie leży wykonanie badania technicznego. Jest ono niezbędne do prawidłowej rejestracji pojazdu.

Tymczasowe tablice – jak uzyskać?

Jak sprawa wygląda w przypadku, gdy dany pojazd jest z zagranicy, jednak nie posiada tablic rejestracyjnych? Jak wiadomo poruszanie się bez nich jest zabronione – najczęściej takie samochody otrzymują tablice tymczasowe, aby wykonać przegląd i załatwić wszystkie sprawy związane z rejestracją lub są przywożone na lawecie. Pamiętajmy, że z tablic tymczasowych możemy korzystać tylko przez 30 dni. Możemy je uzyskać składając specjalny wniosek w wydziale komunikacji, do którego dołączymy również dokument, który potwierdzi, że auto kupiliśmy legalnie i jesteśmy jego pełnoprawnym właścicielem. Ponadto musi to być potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu oraz zagraniczny dowód rejestracyjny. W dodatku powinniśmy mieć potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowody wniesionych opłat, dowód osobisty czy paszport oraz oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Jak widać rejestracja samochodu z zagranicy nie jest aż tak skomplikowana, jednak trzeba pamiętać o wielu istotnych dokumentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *