Dodatki do paliw – czy warto w nie inwestować

Czasami mamy problem z uruchomienie naszego samochodu. Może to być spowodowane niską temperaturą otoczenia lub niesprawnym układem paliwowym. Niejednokrotnie wynika to też ze słabej jakości paliw na stacjach benzynowych. Wyjściem w takiej sytuacji mogą okazać się dodatki do paliw, które być może rozwiążą nasze problemy. Jakie one są i czy naprawdę warto w nie inwestować oraz jakie mogą dać nam efekty?

Czyszczenie układu wtryskowego

Dodatki przeciw zamarzaniu paliwa
Cel Adblue
Dodatki do paliw. Czyszczenie układu wtryskowego

Jednym z negatywnych objawów jest mętnienie paliwa – dotyczy to diesli. Możemy zastosować tzw. depresatory, dzięki którym obniżona zostanie temperatura, w której z paliwa wytrącana jest parafina. Jest tutaj jedna zasada. Musimy zastosować je jeszcze zanim paliwo w baku zacznie mętnieć – w przeciwnym razie nie uzyskamy żadnego efektu. Często sprzedawane są one w jednorazowych opakowaniach. Jeśli nie chcemy dolewać takiego preparatu możemy również zdecydować się na zatankowanie paliwa arktycznego, które w swoim składzie ma już taki dodatek.

Innym rodzajem dodatków są preparaty, które czyszczą układ wtryskowy. Pamiętajmy, aby tego typu środków nie stosować za dużo, bo pomogą jeszcze pogorszyć sprawę. Jeśli odczuwamy spadek mocy w naszym samochodzie ich zastosowanie raczej nie pomoże i pozostaje tylko wizyta u mechanika. Powinny być one stosowane raczej profilaktycznie, aby układ paliwowy nie został zanieczyszczony.

Dodatki do filtrów DPF

Kolejny typ preparatów to te przeznaczone do czyszczenia filtrów DPF. Ich działanie polega na obniżaniu temperatury niezbędnej do wypalenia sadzy z filtra i układu wydechowego. Musimy, jednak pamiętać, że resztki takich środków osadzają się w filtrze jednocześnie skracając jego żywotność. Jeśli jednak nasz filtr DPF i tak sobie nie radzi taki dodatek warto zastosować, ponieważ na pewno będzie to znacznie tańsza operacja niż jego wymiana.

Inne dodatki – AdBlue

Dodatki do paliw - AdBlue
Dodatki do paliw – AdBlue

Dodatki to również te preparaty tankowane na stacjach np. AdBlue, jednak nie jest to dodatek do paliwa, ponieważ tankujemy go do oddzielnego zbiornika. Jego zadaniem jest wejście w reakcję z tlenkami azotu przez co układ wydechowy jest czyszczony. Komputer automatycznie dozuje go do układu wydechowego w zależności od potrzeb. Jeśli w samochodzie mamy układ AdBlue to komputer sam pokaże nam kiedy płyn należy uzupełnić i nie powinniśmy tego ignorować, ponieważ grozi to brakiem możliwości uruchomienia silnika.

Konserwacja benzynowego układu wtryskowego

Preparaty, które konserwują układ wtryskowy w silnikach benzynowych w szczególności polecane są w pojazdach, które poruszają się głównie na krótkich dystansach. Zapobiegną one wszelkim usterkom, które mogą być spowodowane bezczynnością silnika. Często stosowanie tego typu dodatków gwarantuje nam utrzymanie gwarancji producenta i ich stosowanie jest po prostu niezbędne.

Podsumowując dodatki do paliw są dobrą opcją szczególnie dla właścicieli silników wysokoprężnych. Musimy, jednak pamiętać, aby każdy z tych dodatków stosować z umiarem, gdyż ich nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia naszej jednostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *