Kontrolka awarii układu hamulcowego – co oznacza

Na desce rozdzielczej w naszych samochodach znajduje się wiele kontrolek – czasami jest to nawet kilkadziesiąt. Każda z nich ma za zadanie informować nas o różnych rzeczach związanych z naszym pojazdem, w tym także o usterkach. Są również takie kontrolki, które pojawiają się tylko w określonych sytuacjach. Takim przykładem może być kontrolka układu hamulcowego. Jak wiadomo zazwyczaj nie gaśnie ona po uruchomieniu silnika jak reszta kontrolek. Jednak nie zawsze, bo wszystko zależy od tego czy mamy zaciągnięty ręczny czy też nie. Zatem kontrolka hamulca ręcznego ukazuje nam się wtedy, gdy zaciągniemy ręczny. Jednak sporadycznie zdarzają się sytuacje kiedy pomimo zwolnienia hamulca ręcznego kontrolka hamulca świeci się nadal. Co w takiej sytuacji i czym może być to spowodowane?

Dźwignia hamulca – opuszczona czy nie?

W pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić czy na pewno opuściliśmy dźwignię do końca – nawet jeśli jest ona delikatnie podniesiona to kontrolka hamulca ręcznego na desce rozdzielczej nadal będzie się świecić. Zatem jest to pierwsze co powinniśmy sprawdzić w takiej sytuacji. Inną przyczyną zapalonej kontrolki hamulca mimo opuszczonej dźwigni może być niski stan poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku. Dlatego właśnie, jeśli dźwignia jest całkowicie opuszczona, a kontrolka nadal się świeci niezwłocznie musimy sprawdzić poziom płynu i w razie konieczności po prostu go dolać. Dodajmy również, że w sporadycznych sytuacjach przy niskim stanie płynu hamulcowego kontrolka hamulca zapala się tylko na zakrętach – wynika to z tego, że podczas przechylania się samochodu poziom płynu ulega zmianie. Przez co jeszcze kontrolka ręcznego może pojawiać się na desce?

Sprawdzanie wycieków płynu hamulcowego

Możemy nawet nic o tym nie wiedzieć, ale w którymś miejscu układu hamulcowego może występować wyciek przez co spada ciśnienie i kontrolka się pojawia. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju wycieki możemy sprawdzić na stacji diagnostycznej. Koszt takiego badania wyniesie nas ok. 30 zł, jednak czasami warto tyle wydać, aby być pewnym, że z naszym układem hamulcowym jest wszystko w porządku, a odpowiada on przecież za bezpieczeństwo również innych uczestników ruchu drogowego. Są też inne powody zapalonej kontrolki hamulca.

Dlaczego kontrolka hamulca świeci?

Jednym z nich może być uszkodzony przełącznik. Jak to sprawdzić? Wystarczy jedynie całkowicie opuścić dźwignie po czym ruszać nią na boki. Jeśli kontrolka będzie od czasu do czasu zapalać się na desce oznacza to, że prawdopodobnie uszkodzony jest przełącznik. Aby w ogóle wspomniana kontrolka mogła się zapalać układ musi być wyposażony w czujnik. W przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia na desce rozdzielczej zapali się kontrolka hamulca. Nie zawsze, więc jest to spowodowane awarią w samym układzie czy niskim poziomem płynu. Jak widać przyczyn może być kilka i zawsze przy diagnozie należy zacząć od tych najprostszych jak sprawdzenie poziomu płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *