Jak usunąć rysy z lakieru bez lakierowania?

Gdy na co dzień używamy naszego samochodu praktycznie zawsze zdarzy nam się zarysować karoserię czy po prostu zostanie uszkodzona ona przez leżący na drodze kamień. Jak się okazuje nie zawsze w takiej sytuacji konieczne jest lakierowanie. Czasami z rysą możemy poradzić sobie sami. Jest jednak jeden warunek – nie może być ona zbyt głęboka. Istnieją co najmniej dwa sposoby na to, aby z tego typu rysami poradzić sobie samemu, nawet w domu.

Polerowanie – kiedy można?

Pierwsza z metod to polerowanie lakieru. Warto wiedzieć jednak, że tak jak już wspomniałem, jeśli rysa będzie zbyt głęboka nie ma ono żadnego sensu, ponieważ wtedy przynajmniej miejscowo konieczne jest położenie nowej powłoki lakierniczej. Tak naprawdę polerowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy uszkodzeniu uległa warstwa bezbarwna. Decydując się na polerowanie powinniśmy wiedzieć, że nie każdy samochód się do tego nadaje, a jest to zależne od grubości warstwy bezbarwnej. W przypadku, gdy jest ona zbyt cienka taki zabieg nie może zostać przeprowadzony, ponieważ zostaniemy bez żadnego koloru.

Wszystko zależy od tego czy karoseria była już kiedyś polerowana oraz jak bardzo intensywnie. Możemy wykonać je na dwa sposoby – ręcznie lub maszynowo. Używamy do tego past polerskich. Warto zacząć od tych o słabych właściwościach ściernych przechodząc przez mocniejsze aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Najprawdopodobniej będziemy musieli zaopatrzyć się w polerkę oscylacyjną, a koszt jej zakupu to ok. 200 zł. Możemy również wykonać ten zabieg ręcznie, jednak musimy włożyć w to znacznie więcej siły niż przy użyciu wspomnianej polerki.

Pisaki do lakieru

W swoim wyglądzie przypominają one klasyczną kredkę. Ich użycie nie powinno być problemem, ponieważ wystarczy tylko ”pomalować” w miejscu rysy czy zadrapania. Jeśli chodzi o cenę to są one znacznie tańsze niż wizyta u lakiernika, a możemy go mieć już za jedyne kilka złotych. Działają one na zasadzie rozpuszczania cząsteczek lakieru wokół rysy, a następnie rozprowadzeniu go na całość. Jak się okazuje nie przynosi to żadnych rezultatów, a efekt pozostaje bez zmian. Co prawda działa on trochę lepiej na plastikowej karoserii, jednak też nie eliminuje rys całkowicie, a jedynie zmniejsza ich widoczność. Tego typu pisaki nadają się do delikatnych rys, jednak nie pozbędziemy się problemu, a jedynie delikatnie go zdemaskujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *