Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu chcielibyśmy, aby widoczność przez szyby była jak najlepsza. Jak wiadomo nie zawsze tak jest, a jedną z przyczyn mogą być parujące szyby – przede wszystkim przednia. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Na wstępie warto zaznaczyć, że często na taką przypadłość proponowane są takie sposoby jak pianka do golenia czy położenie ziemniaka – chciałbym tutaj rozwiać wszelkie wątpliwości, bo te sposoby po prostu nie działają. Jak zatem sobie z tym poradzić?

Jedną z przyczyn są brudne szyby i jest to absolutnie pierwsza czynność, od której należy zacząć w walce z zaparowanymi szybami – umycie szyb. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia i wilgoć na szybach powoduje ich parowanie. Powinniśmy wyczyścić je jak najdokładniej.

Wymiana filtra kabinowego

Sposoby na zaparowane szyby

Druga i chyba najczęstsza przyczyna parujących szyb w samochodzie to stary i brudny filtr kabinowy. Zatem po prostu warto go wymienić – nie jest to duży koszt, a cała czynność zajmie nam maksymalnie kilkanaście minut. Wiele osób o tym zapomina, a może być to główna przyczyna. Ponadto, jeśli w naszym samochodzie posiadamy welurowe dywaniki warto wymienić je na gumowe. Wchłaniają one wody i w momencie włączenia dmuchawy na nogi cała woda paruje i osadza się na szybach. Warto również od czasu do czasu dokładnie przewietrzyć wnętrze naszego samochodu.

Klimatyzacja zamiast nawiewu

Inny skuteczny sposób to włączenie klimatyzacji. Bardzo dobrze osusza powietrze przez co wilgoć znika. Możemy robić to także zimą o czym niektórzy niewiedzą. Musimy pamiętać tylko o włączeniu nawiewu na przednią szybę. Z włączoną klimatyzacją pozbędziemy się wilgoci znacznie szybciej niż przy użyciu jedynie samego nawiewu.

Preparaty w walce z wilgocią

Wilgość w aucie, zaparowane szyby - sposoby
Wilgość w aucie, zaparowane szyby – sposoby

Inny również bardzo skuteczny sposób na zaparowane szyby w samochodzie to zakup i skorzystanie z gotowych preparatów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą nam z naszym problemem. Niektóre z tych preparatów są skuteczne nawet przez kilka tygodni. Sposób użycia jest niezwykle prosty, ponieważ wystarczy jedynie nanieść je na szybę, a następnie wypolerować ją suchą szmatką. Większość z tego typu preparatów jest tania i można kupić je nawet za 8 zł, a zawartość opakowania wystarczy nam na długi czas.

Istnieje również coś takiego jak preparaty antyroszeniowe – są troszkę droższe, jednak niezwykle skuteczne. Ich działanie polega na wytworzeniu na szybie niewidocznej warstwy ochronnej przez co nie osadza się wilgoć. Zazwyczaj tego typu preparaty nakładamy na szybę za pomocą dozownika, jednak są też takie, którymi nasączamy szmatkę, a następnie wcieramy je dokładnie w szybę. W wielu przypadkach są o wiele bardziej skuteczne niż pozostałe, choć oczywiście nie jest to reguła. Warto pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na wcieranie preparatu przy pomocy szmatki powinna być ona czysta, aby nie zabrudzić szyby. Jak widać sposobów jest co najmniej kilka, jednak w walce z wilgocią warto zacząć od takich czynności jak umycie szyb czy wymiana filtra kabinowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *