Czasami zdarza nam się zostawić włączone radio w samochodzie przez co dochodzi do rozładowania akumulatora. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia – zakup nowego lub naładowanie starego. Jeśli decydujemy się na drugą opcję to z pomocą przyjdzie nam prostownik. Jednak jak go wybrać i czym kierować się przy zakupie? Warto wiedzieć, że wszystkie parametry prostownika powinny być zgodne z parametrami akumulatora.
Jakie są rodzaje prostowników?
Na półkach sklepowych mamy do wyboru trzy rodzaje prostowników. Pierwsze z nich to prostowniki mikroprocesorowe. Jest to zaawansowany rodzaj prostowników, dzięki czemu ładowanie nimi akumulatora jest w pełni bezpieczne. Za ładowanie w tym przypadku odpowiedzialny jest mikroprocesor i co więcej, aby naładować akumulator nie ma konieczności odłączania go od instalacji samochodu. Ponadto proces ładowania kończy się automatycznie wraz z całkowitym naładowaniem baterii. Kolejny typ to prostowniki standardowe, czyli takie oparte na transformatorze i nieposiadające żadnej elektroniki, dzięki czemu są tanie i ich zakup nie jest zbyt dużym wydatkiem. Ostatni rodzaj to prostowniki trakcyjne. Są one przeznaczone przede wszystkim do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym, a także dużych akumulatorów np. w wózkach widłowych. Za sterowanie wszystkim odpowiedzialny jest mikroprocesorowy układ, dzięki czemu pobór energii jest niski, a co za tym idzie niewielkie koszty takich operacji.
Wybór prostownika – parametry
Jakie parametry powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze prostownika? Po pierwsze jest to napięcie zasilające, które powinno wynosić 230 V. Drugi parametr to skuteczny prąd ładowania, a jego wartość według zaleceń to jedna dziesiąta pojemności akumulatora. Jednym z ważniejszych parametrów jest napięcie wyjściowe i musi ono być równe napięciu w naszym akumulatorze. Przy wyborze zwróćmy uwagę na to, że szczytowy prąd ładowania zazwyczaj jest trochę wyższy od prądu skutecznego.
Nie każdy prostownik jest do każdego akumulatora
Podczas wyboru weźmy pod uwagę to, że niektóre z prostowników obsługują jednie akumulatory kwasowo-ołowiowe, a druga część z nich tylko i wyłącznie akumulatory żelowe. Jednak można kupić również prostownik uniwersalny do każdego rodzaju akumulatorów. Powiedzmy sobie teraz nieco więcej o rozmiarach tych urządzeń. Niektórzy z nas mogą woleć prostowniki mniejszych rozmiarów, aby zawsze mieć je przy sobie – takie właśnie są prostowniki mikroprocesorowe lub standardowe. Prostowniki tradycyjne z kolei zazwyczaj są cięższe i nieco większych rozmiarów. Jak widać wybór prostownika wcale nie jest taki łatwy jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Z kolei mamy nieco większą swobodę przy wyborze danego typu urządzenia i to raczej zależne jest od naszych indywidualnych preferencji. Koszt zakupu prostownika wynosi zazwyczaj od 50 do 200 zł. Wszystko zależy od rodzaju oraz producenta.