Kiedy w aucie zmienić olej?

Jak wiadomo, aby silnik mógł w ogóle funkcjonować niezbędne jest stosowanie olejów silnikowych. Ich absolutnie podstawowym zadaniem jest zapewnienie optymalnego smarowania każdej z jednostek napędowych. Gdyby nie olej to wszystkie podzespoły zużywałyby się znacznie szybciej, a co za tym idzie żywotność silników byłaby bardzo krótka. Warto, jednak wiedzieć, że smarowanie poszczególnych elementów to nie jedyna funkcja oleju silnikowego.

Funkcje oleju silnikowego

Przyczynia się on także do rozprowadzania ciepła w trudno dostępne miejsca jednostki, a co za tym idzie silnik jest w stanie utrzymać oraz osiągnąć optymalną temperaturę pracy. To jednak nie wszystko, bo każdy olej silnikowy w swoim składzie zawiera składniki antykorozyjne, dzięki czemu chroni on poszczególne elementy przed powstawaniem rdzy, a co za tym idzie ogranicza do minimum ryzyko zniszczenia. Poprzez olej każdy z silników czyszczony jest z nagarów oraz wszelkiego rodzaju osadów powstających na skutek spalania paliwa. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie dlaczego w ogóle należy wymieniać olej w silniku i jakie są skutki zaniedbania tej czynności?

Jakie są skutki braku wymian oleju?

Zacznijmy od tego, że olej wraz z kolejnymi kilometrami traci swoje właściwości smarujące. Po pewnym czasie nie jest w stanie zapewnić silnikowi odpowiedniego smarowania co prowadzi do jego znacznie szybszego zużywania. Nie da się, jednak konkretnie określić jaki przebieg ”na starym oleju” jest w stanie wytrzymać silnik, ponieważ wiele zależy od naszego stylu jazdy czy jakości środka smarnego. Jeśli więc nie będziemy wymieniać regularnie oleju w naszym silniku może dojść do chociażby obrócenia panewki czy urwania korbowodów, a nawet do uszkodzenia zaworów poprzez osadzający się na nich nagar, który nie będzie na bieżąco oczyszczany przez zużyty olej. Wszystkie z wymienionych usterek to tylko kilka z tych potencjalnych, które mogą wystąpić, jeśli nie będziemy wymieniać oleju. Jak widać są one poważne, a co za tym idzie bardzo kosztowne w naprawach. Niejednokrotnie wielu z nich po prostu nie opłaca się naprawiać, ponieważ przewyższą wartość naszego pojazdu.

Wymiana oleju – co ile kilometrów?

Zatem co ile najlepiej wymieniać olej i jaki stosować? Przy wybieraniu oleju silnikowego niezwykle istotne jest to, aby wybierać i decydować się tylko i wyłącznie na taki środek smarny jak zaleca producent niezależnie od przebiegu naszego pojazdu. Co ile wymieniać olej? Najlepiej robić to co maksymalnie 15 tys. kilometrów, choć optymalnym wyborem wydaje się być 10 tys. kilometrów. Zagwarantuje nam to przedłużenie żywotności silnika i jego osprzętu. W szczególności mowa tutaj o takich elementach jak turbosprężarka czy rozrząd. Poza tym, że powinniśmy stosować tylko i wyłącznie taki olej jaki zaleca producent to powinien on być wysokiej jakości. Jednym słowem – na oleju nie warto oszczędzać. Nie jest to operacja, którą wykonujemy na co dzień, dlatego od czasu do czasu warto zainwestować w eksploatację samochodu, aby ten nadawał się do użytku przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *