Czy warto nałożyć na auto/lakier powłokę ceramiczną? Wady i zalety

Zapewne większość z nas posiadających swój własny samochód zawsze stara się, aby był on w bardzo dobrej kondycji nie tylko, jeśli chodzi o stan silnika, ale także wygląd – lakier. Istnieją pewne metody, które pozwolą nam utrzymać go w nienagannej kondycji i wcale nie chodzi tu o trzymanie go przez cały czas w garażu czy może parkować w miejscach, gdzie nie ma samochód. Jednym z lepszych sposobów ochrony naszego lakieru jest nałożenie na niego powłoki ceramicznej. Powiedzmy sobie teraz jakie są jej największe wady i zalety oraz czy w ogóle warto się na nią decydować. Po nałożeniu na lakier wspomnianej powłoki pojawia się na nim niewidoczna warstwa, która jest przeźroczysta. Jest grubość  oscyluje w granicach 3 mikronów.

Ochrona przed uszkodzeniami

Powłoka chroni nasz lakier przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak rysy, uszkodzenia mechaniczne, sól drogowa czy promieniowanie UV. Dodatkowym atutem nałożenia na lakier wspomnianej powłoki jest to, że po całej operacji na samochodzie uzyskamy efekt lustrzanego odbicia co robi niesamowite wrażenie. Kolejna z zalet powłoki ceramicznej to odpychanie brudu i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Wtedy nie osadza się on na lakierze naszego samochodu przez co nie musimy tak często odwiedzać myjni. Ponadto odpycha ona cząsteczki wody, dzięki czemu również nie osadza się na lakierze.

Wysokie koszty

Warto wiedzieć, że powłokę ceramiczną możemy nałożyć sami, jednak nie jest to czynność prosta i warto mieć w tym choć trochę doświadczenia. Powinno się to odbyć w specjalnych warunkach, które nie zawsze mamy pod domem. Na rynku istnieje wiele firm, które wykonają za nas całą operację, jednak wadą takiego rozwiązania jest koszt – nawet kilka tysięcy złotych. Zapewne nieraz słyszeliśmy, że z powłoką nie musimy myć samochodu. Jest to absolutnie nieprawda, ponieważ na myjnię jeździć musimy, jeśli chcemy, aby powłoka miała w ogóle jakiś sens. Zaniedbanie jej sprawi, że straci ona swoje właściwości. Prawdą jest natomiast, że pomaga ona w usuwaniu lekkich zabrudzeń.

Odświeżenie lakieru

Krótko mówiąc z powłoką ceramiczną nasz pojazd będzie wyglądał jak nowy przy znacznie mniejszym zaangażowaniu. Wróćmy teraz do ochrony przed zarysowaniami. Co prawda posiadając powłokę na naszym lakierze będzie znacznie mniej rys, jednak po upływie czasu ochrona ta nie będzie aż tak bardzo skuteczna. Warto wiedzieć, że nie ochroni ona naszego lakieru np. przed obtarciem na parkingu. Pamiętajmy, że ma ona tylko odświeżyć nasz lakier, a nie sprawić, że będzie on nowy. Reasumując działa ona trochę jak szkło na ekran telefonu – z czasem po prostu traci swoje właściwości. Zatem na pytanie czy warto ją nakładać każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Ma to plusy i minusy – w przypadku nowego samochodu jest to jak najbardziej jest to opłacalne. Jednocześnie jej nałożenie zmusza nas do regularnej pielęgnacji lakieru, jeśli chcemy utrzymać efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *