Jakie świece do auta z LPG

Jak można zauważyć po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów z instalacją gazową. Wynika to głównie z chęci obniżenia kosztów podróży. Benzyna zazwyczaj jest ponad dwukrotnie wyższa niż gaz, dlatego mimo kosztów założenia instalacji kierowcom się to po prostu opłaca. Jednak decydując się na taki krok warto to dokładnie przemyśleć, bo nie do końca jest tak, że gaz nie ma wpływu na żywotność naszego silnika. Owszem, nie niszczy go, jednak trzeba zwrócić uwagę choćby na to, że ma wpływ na żywotność takich elementów jak chociażby świece zapłonowe. Poprzez zasilanie silnika gazem warunki pracy są inne, a wynika to głównie z właściwości paliwa. Świece zapłonowe są jednym z najbardziej obciążonych elementów silnika podczas pracy na gazie. Dlaczego tak jest?

Dlaczego gaz ”niszczy” świece?

Wyróżnia się zazwyczaj dwie przyczyny przez, które świece zapłonowe poddawane są większym obciążeniom. Pierwszą z nich jest wyższa temperatura spalania gazu niż benzyny. Wynika to z warunków odparowywania gazu. Benzyna w większości odparowuje w cylindrze, schładzając przy tym komorę spalania. Druga przyczyna to wyższa temperatura zapłonu gazu niż benzyny przez co w momencie wybuchu mieszanki świece są znacznie bardziej obciążone. Są to dwa problemy przez, które producenci świec zdecydowali się na rozpoczęcie produkcji specjalnych produktów przeznaczonych do silników zasilanych gazem.

Wymiana świec podczas montażu instalacji?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie świece do silników zasilanych tylko benzyną będą nadawały się do dalszego użytku również w przypadku jazdy na gazie, dlatego warto je wymienić na te dedykowane już podczas montażu instalacji gazowej. Jednak nie wszyscy są tego samego zdania, bo niektórzy twierdzą, że lepiej zastosować klasyczne świece, a dwa razy częściej je wymienić. Nie mniej jednak zalecane jest stosowanie świec zapłonowych dedykowanych pod LPG. Ile one kosztują?

Świece do LPG – ile kosztują?

Praktycznie zawsze są droższe od klasycznych świec zapłonowych – czasami jedna sztuka może kosztować nawet 50 zł. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić zdecydowanie warto w to zainwestować, gdyż wpłynie to również pozytywnie na pracę silnika. W przypadku, gdy zdecydujemy się na świece do LPG pamiętajmy o tym, aby kupować tylko te renomowanych producentów, które zapewnią nam optymalne warunki pracy oraz wysoką wytrzymałość. Jeśli chodzi o wymianę świec w samochodzie z instalacją gazową nie różni się ona niczym od tej w silniku bez LPG. Wiadomo, że układ zapłonowy to nie tylko świece, ale również przewody lub cewki zapłonowe. Gdy występują przewody przy wymianie świec warto je przy okazji wymienić lub przynajmniej sprawdzić ich stan. Jeśli okaże się, że także kwalifikują się do wymiany za całą usługę w warsztacie nie powinniśmy zapłacić więcej niż 100 zł. Jak widać tylko od nas zależy na jakie świece się zdecydujemy, jednak nie zawsze warto oszczędzać i zainwestować w świece do LPG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *