Jaki alkomat wybrać?

Czasami zdarza się sytuacja, w której jesteśmy np. na jakiejś imprezie i spożywamy alkohol, a potem okazuje się, że z różnych przyczyn musimy wsiąść za kierownicę. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy, bo po upływie odpowiedniej ilości czasu od spożycia alkoholu nie ma żadnych przeciwwskazań. Jednak ten czas u każdego jest inny i w takich sytuacjach z pomocą może przyjść alkomat. Warto go posiadać, bo jeśli nie sobie to być może pomożemy komuś. Zatem jakie cechy powinien posiadać dobry alkomat?

Alkomat z wyświetlaczem LCD

Na początku powiedzmy sobie o tym, że na tego typu sprzęcie nie warto oszczędzać, bo dokładność pomiaru może zadecydować o tym czy stracimy prawo jazdy czy nie. Najlepiej zaopatrzyć się w alkomat z wyświetlaczem LCD. Niektóre z nich wyświetlają również ile czasu musi upłynąć abyśmy mogli prowadzić samochód. Wybierając alkomat warto zwrócić uwagę na jego wagę, a co za tym idzie gabaryty. Jeśli jest on lekki i mały bez problemu zmieścimy go w kieszeni czy w schowku wewnątrz auta, dzięki czemu zawsze będziemy mieć go przy sobie. Powinniśmy zwrócić również uwagę czy zasilany jest przez baterie czy może jego ładowanie możliwe jest jedynie przez gniazdko sieciowe. Jeśli wiemy, że kontroli dokonywać będziemy często warto pomyśleć o takim z wymiennym ustnikiem.

Kontrola przepływu powietrza oraz wbudowana pamięć

Ważną funkcją dobrego alkomatu jest kontrola przepływu powietrza, dzięki czemu urządzenie informuje nas gdy wysychamy za dużo lub za mało powietrza do prawidłowego pomiaru. Wydaje się, że wbudowana pamięć również będzie sporym atutem. Będziemy mogli zapisywać swoje pomiary wraz z dokładną datą i godziną. Warto zwrócić uwagę na to czy alkomat posiada funkcję automatycznego wyłączania. Pozwoli to na automatyczne wyłączanie się urządzenia po kilku minutach bezczynności. Jednocześnie oszczędzana będzie energia, a w przypadku alkomatów zasilanych bateriami może to mieć spore znaczenie. Niektóre z nich posiadają również specjalną diodę lub ikonę informującą nas o zakazie prowadzenia pojazdów, jeśli nie jesteśmy do końca trzeźwi.

Alkomat z równymi trybami pracy

Istotne mogą się okazać także tryby pracy, dlatego właśnie dobrze by było, aby wybrany alkomat mógł pracować zarówno w trybie aktywnym jak i pasywnym. Dzięki temu możemy wdmuchiwać powietrze przez ustnik lub też zupełnie bezkontaktowo, dzięki czemu nie ma konieczności przykładania ust bezpośrednio do urządzenia. Interfejs Bluetooth, czyli funkcja przydatna, jednak pewnie nie każdemu będzie ona potrzebna, a pozwala na szybkie połączenie się np. z drukarką w celu wydrukowania wszystkich pomiarów, dzięki czemu możemy je mieć w jednym miejscu. Ponadto przy wyborze dobrze jest zwracać uwagę na to czy gniazdo ustnika jest podświetlane – może się to okazać kluczowe dla osób, które pomiarów dokonywać będą głównie w nocy. Jak wiadomo tego typu produktów w sklepach jest bardzo dużo. Warto jednak zwracać uwagę na ich możliwości, aby alkomat był dla nas jak najbardziej funkcjonalny.

Kamery do samochodu. Jak wybrać

Kamery do samochodu. Jak wybrać?

Niejednokrotnie, gdy jedziemy samochodem zdarzają się sytuacje na drodze, które prowadzą do stłuczek czy nieco groźniejszych wypadków czy po prostu niebezpiecznych sytuacji. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *